27 października rozpoczęliśmy Mszą Świętą uroczyste obchody osiemdziesiątej rocznicy śmierci patrona naszej szkoły- Konstantego Jagiełły, podczas której szkołę reprezentował poczet sztandarowy. W następnej kolejności poszliśmy pomodlić się pod pomnik Kostka.
W kolejnym dniu do naszej placówki zawitało wielu znamienitych gości, a cała uroczystość rozpoczęła się od pełnego patosu przemarszu pocztów sztandarowych z okolicznych szkół, przypomniana została również sylwetka patrona.
Następnie nastąpił przemarsz pod pomnik Konstantego Jagiełły, gdzie został odśpiewany hymn narodowy,
a także uczczono jego heroizm poprzez zapalenie światełek pamięci.
Poniżej znajduje się skrócony życiorys tego niezwykłego człowieka:
Zieliński, Bezzębny, Kostek to pseudonimy konspiracyjne Konstantego Jagiełły, dwudziestoośmiolatka, który oddał to co najcenniejsze – życie dla słusznej sprawy.
Żył w trudnych czasach, kiedy nazistowskie i sowieckie zło przytłoczyło polski naród, próbowało zniszczyć polską tradycję, kulturę i historię.Kostek Jagiełło mimo podstawowego wykształcenia,
od wczesnej młodości był zaangażowany w działalność patriotyczną, co zaowocowało jego przynależnością konspiracyjną w czasie okupacji niemieckiej. Zajmował się redakcją i kolportażem pisma „Brygady Wolności”
za co został aresztowany i osadzony na Pawiaku, a po brutalnym śledztwie trafił do obozu Auschwitz
jako więzień o numerze 4507. Piekło obozowe po raz kolejny ukazało, że siła charakteru Kostka, jego wartości i patriotyzm są niezłomne. Przystąpił do obozowego ruchu oporu, założonego przez rotmistrza Pileckiego i zajmował się organizowaniem dodatkowych leków i ubrań dla więźniów. Kiedy gestapo nabrało podejrzeń wobec osoby Kostka Rada Wojskowa zadecydowała o konieczności ucieczki z obozu, która dokonała się 27 czerwca 1944r. Nasz bohater, mimo niebezpieczeństwa schwytania przez gestapo, postanowił pozostać w rejonie Oświęcimia i podjął walkę wraz z miejscowym oddziałem Armii Krajowej „Sosienki” i Batalionami Chłopskimi.Nieustający terror, represje i ludobójstwo w KL Auschwitz było powodem do podejmowania najbardziej ryzykownych działań. Takimi była decyzja Kostka o przekupieniu esesmanów i próbie uratowania kolejnych więźniów z obozowego piekła. Próba, która jak się okazało okupiona została najwyższą ceną, ceną życia Kostka i aresztowaniami jego współtowarzyszy Juliana, Wandy i Franciszka Dusików oraz Kazimierza Ptasińskiego.
Niezłomność, patriotyzm, walka ze złem, oddanie szlachetnej sprawie to cechy, które przyświecały Konstantemu Jagielle, to cechy, które chcemy kształtować w kolejnych pokoleniach młodych Polaków, to cechy, których uczymy w naszej szkole.
Jesteśmy dumni, że właśnie ta postać jest patronem naszej szkoły i mimo wielu powojennych zawirowań
od 2001 roku formalnie możemy poszczycić się Jego patronatem.
CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!
Parę dni po uroczystościach, naszą szkołę odwiedził Senator Rzeczypospolitej Andrzej Pająk, który wraz z Panią Dyrektor oraz Panią Zofią Wójcik- Sołtyską Zasola, udał się pod pomnik Kostka Jagiełły, by tam minutą ciszy uczcić pamięć naszego patrona.
Z okazji rocznicy śmierci patrona zespołu został zorganizowany konkurs: „KOSTEK JAGIEŁŁO – PLAKAT O PATRONIE SZKOŁY”- zapraszamy do obejrzenia prac uczniów znajdujących się na ostatnim zdjęciu.